Forgot Password?
SEARCH
Connect With Us Facebook Twitter YouTube Google+
Fri 23rd Aug 2019
EventsResultsTrainingSwimBikeRunProductsNutrition
© Delly Carr / ITU Media / triathlon.org
GB World & Euro Champs medals 2014
Posted by: John Levison
Posted on: Tuesday 16th December 2014


Bookmark This  |  Print This Page  |  Send To A Friend  |  Post A Comment

British triathletes winning medals, consistently, at Major Games, World and European Championship level across the spectrum of multisport disciplines has been relatively 'normal' for many years now, such has been the strength in depth within British triathlon.

With 2014 drawing to a close and Christmas almost upon us, it seems to be a good time to put together a 'scores on the doors' summary for 2014 of British Elite medal winners across the Major Games, World and European Championship events. Quite a task too, when you consider each of the tri/du/aquathlon disciplines, on and off-road, short and long distance, male and female, across Elite, Under-23 and Junior categories.

This is my attempt to collate a complete list of all of those for 2014 - if you think any are missing, drop me a line via editor@tri247.com. I suspect the list is longer than you thought...

Commonwealth Games - Glasgow

Individual - Jodie Stimpson (GOLD)
Individual - Vicky Holland (BRONZE)
Individual - Alistair Brownlee (GOLD)
Individual - Jonathan Brownlee (SILVER)
Mixed Team Relay (GOLD) - Vicky Holland, Jonathan Brownlee, Jodie Stimpson, Alistair Brownlee

Jodie Stimpson & Alistair Brownlee ©Delly Carr / ITU Media

Youth Olympic Games - Nanjing, China

Individual - Ben Dijkstra (GOLD)
Team Mixed Relay - Ben Dijkstra (GOLD - as part of Team Europe 1, with Kristin Ranwig (GER), Emil Deleuran Hansen (DEN) and Emilie Morier (FRA))
Team Mixed Relay - Sian Rainsley (SILVER - as part of Team Europe 3, with Guido Soldati (ITA), Carmen Gomez Corles (ESP) and Lehmann Bence (HUN))

Ben Dijkstra ©Scotty Taylor / ITU Media

World Championships

Triathlon

ITU Triathlon - Jonathan Brownlee (BRONZE) - Series*
ITU Under-23 Triathlon - Marc Austin (SILVER) - Edmonton
ITU Under-23 Triathlon - Gordon Benson (BRONZE) - Edmonton
ITU Mixed Relay Triathlon (GOLD) - Lucy Hall, Jonathan Brownlee, Vicky Holland, Alistair Brownlee - Hamburg
ITU Mixed Relay Triathlon U23 & Junior (GOLD) - Sophie Coldwell, Chris Perham, Lucy Hall, Gordon Benson - Edmonton
Ironman 70.3 - Jodie Swallow (SILVER) - Mont Tremblant
Ironman 70.3 - Tim Don (BRONZE) - Mont Tremblant
Ironman - Rachel Joyce (BRONZE) - Kona
IUTA Double Ultratriathlon - Matthew Winn-Smith (GOLD) - Murska Sobota, Slovenia

Hamburg Mixed Relay ©Janos M. Schmidt / ITU Media

* ITU World Championship Series Podium Finishes in 2014:

Jodie Stimpson: 2 GOLD (Auckland, Cape Town)
Helen Jenkins: 2 SILVER (Cape Town, Chicago), 1 BRONZE (Auckland)
Jonathan Brownlee: 1 GOLD (Stockholm), 2 SILVER (Auckland, Cape Town), 1 BRONZE (Hamburg)
Alistair Brownlee: 2 GOLD (Hamburg, Edmonton), 1 SILVER (Stockholm)

* ITU World Cup Series Podium Finishes in 2014:

Jodie Stimpson: BRONZE (New Plymouth)

Duathlon

ITU 4xMixed Relay Duathlon (BRONZE) - Gillian Palmer, Philip Wylie, Georgina Schwiening, Danny Russell - Pontevedra
ITU Under-23 Duathlon - Georgina Schwiening (BRONZE) - Pontevedra
ITU Powerman Long Distance Duathlon - Emma Pooley (GOLD) - Zofingen

Emma Pooley

Aquathlon

ITU Aquathlon - Hannah Kitchen (BRONZE) - Edmonton

European Championships

Triathlon

ETU Triathlon - Alistair Brownlee (GOLD) - Kitzbühel
ETU Mixed Relay Triathlon (BRONZE) - Lois Rosindale, Marc Austin, Holly Lawrence, Matt Sharp - Kitzbühel
ETU Junior Mixed Relay Triathlon (BRONZE) - Sophie Coldwell, Alex West, Sarah Hodgson, Luke Penney - Kitzbühel
ETU Under-23 Triathlon - Gordon Benson (GOLD) - Penza
ETU Youth Team Relay Triathlon: Women (GOLD) - Sophie Alden, Olivia Mathias, Kate Waugh - Penza
ETU Youth Team Relay Triathlon: Men (SILVER) - Ben Dijkstra, Jordan Hull, Haydon Burton - Penza
ETU Long Distance Triathlon - Vicky Gill (BRONZE) - Almere-Amsterdam
Ironman - Corinne Abraham (GOLD) - Frankfurt
Ironman 70.3 - Leanda Cave (SILVER) - Wiesbaden

Duathlon

ETU/Powerman Standard Distance Duathlon - Katie Hewison (GOLD) - Weyer, Austria
ETU/Powerman Standard Distance Duathlon - Philip Wylie (BRONZE) - Weyer, Austria
ETU Under-23 Duathlon - Georgina Schwiening (GOLD) - Weyer, Austria
ETU Junior Duathlon - George Goodwin (GOLD) - Weyer, Austria
ETU 4xMixed Relay Duathlon (GOLD) - Georgina Schwiening, Philip Wylie, Katie Hewison, Danny Russell - Weyer, Austria

Aquathlon

ETU Aquathlon - Hannah Kitchen (SILVER) - Cologne

CLICK HERE FOR THE 2013 LISTING

CLICK HERE FOR THE 2012 LISTING

 

 
Have Your Say